دیافراگم در عکاسی دیجیتال

دیافراگم در عکاسی دیجیتال

دیافراگم چیست؟
ساده ترین تعریف:دیافراگم میزان باز بودن لنز می باشد.
وقتی دکمه ی شاتر دوربین را می زنید،یک حفره باز می شود که به سنسور عکس دوربین شما،اجازه ی ثبت لحظه ی مورد نظر شما را می دهد.هرچه این حفره بازتر باشد،نور بیشتری به داخل می آید و هرچه این حفره کوچکتر باشد،نور کمتری می آید.
دیافراگم را با توقف های f یا اصطلاح آشناتر f-stops اندازه‎گیری می کنند.بعضی اوقات در عکاسی دیجیتال با عدد/f به عنوان مثال f/2.8,f/4,f/5.6,f/8,f/22 دیده می شود.حرکت از هر توقف f به توقف بعدی یا توقف قبلی،میزان باز بودن لنز را دو برابر یا نصف می کند(همینطور میزان ورودی نور).
نکته ای که بسیاری از عکاسان با آن مشکل دارند این است که در دیافراگم های بزرگتر(که نور بیشتری وارد می شود)،عدد های توقف f کوچکتری دارند و دیافراگم های کوچکتر(که نور کمتری وارد می شود)،عدد های توقف f بزرگتری دارند.بنابراین f/2.8 در واقع دیافراگم بزرگتری نسبت به f/22 دارند.شاید در اوایل کار دچار اشتباه شوید،اما به زودی با این موضوع کنار خواهید آمد.
عمق میدان و دیافرگم
تغییر دیافراگم،نتایجی را در پی خواهد داشت که مهمترین آن ها عمق میدان می باشد.
عمق میدان،مقداری از عکس شماست که مورد فوکوس قرار گرفته است.عمق میدان بزرگتر یعنی بیشتر عکس شما،چه در نزدیکی و چه دور از دوربین،فوکوس شده است.(مانند عکس زیر که هم پس زمینه و هم پیش زمینه،با دیافراگم f/22 به شدت مورد فوکوس قرار گرفته است.)

دیافراگم در عکاسی دیجیتال

دیافراگم در عکاسی دیجیتال

عمق میدان کوچک(تنگ) به این معناست که فقط قسمتی از عکس شما مورد فوکوس قرار گرفته است و سایر نقاط تیره می باشند.(مانند عکس گل در اول مقاله)با کمی دقت می بینید قسمت بالایی زرد رنگ مورد فوکوس قرار گرفته اما حتی نقاط یک سانتی متر دورتر(مثلا گلبرگ ها) مورد فوکوس قرار نگرفته اند.این عکس با دیافراگم f/4.5 و با عمق میدان کوچک گرفته شده است.
دیافراگم تاثیر زیادی روی عمق میدان دارد.دیافرگم های بزرگتر(با عدد های کوچکتر) عمق میدان شما را کوچک می کنند و دیافراگم های کوچکتر(با عدد های بزرگتر) عمق میدانی بزرگتر را در اختیار شما قرار می دهد.
شاید گیج‎کننده باشد،اما به یاد داشته باشید،عدد های کوچکتر به معنی عمق میدان کوچکتر و عدد های بزرگتر به معنی عمق میدان بزرگتر می باشد.
این موضوع را با دو عکس از گل توضیح می دهم.
اولین عکس با دیافراگم f/22 و عکس دوم با دیافرگم f/2.8 گرفته شده است.تفاوت آشکار است.در عکس f/22 هم گل و هم غنچه هر دو در فوکوس هستند.همچنین شما می توانید به خوبی به نرده ها و برگ ها در پس زمینه نگاه کنید.

دیافراگم در عکاسی دیجیتال

دیافراگم در عکاسی دیجیتال

عکس f/2.8 یا همان عکس دوم،فقط گل یا حتی قسمتی از آن را در فوکوس قرار داده است.عمق میدان کوچک می باشد و پس زمینه و حتی غنچه در کنار گل که کمی دورتر از دوربین قرار دارد(نسبت به گل)، مورد فوکوس قرار نگرفته است.
بهترین راه برای کنترل بر دیافراگم،شروع به عکاسی با دوربین خودتان می باشد.بیرون بروید و سوژه ای بیابید که اجسام در نزدیک دوربین باشند و اجسامی دیگر نیز دورتر قرار گرفته باشند.از این سوژه ها چندین عکس با دیافراگم های مختلف بگیرید.به یقین تاثیر تغییرات را می بینید و به کاربرد دیافراگم پی می برید.
در بعضی از روش های عکاسی به عمق میدان بزرگ(دیافراگم کوچک) نیاز دارید.
به عنوان مثال در عکاسی منظره،به دیافراگم کوچک(عدد های بزرگتر)نیاز دارید.این تنظیم باعث می شود فوکوس در تمامی عکس وجود داشته باشد.
در طرف مقابل در عکاسی پرتره(portrait) قرار دادن سوژه در مرکز فوکوس و پس زمینه محو، می تواند تاثیر گذار باشد.با این کار،سوژه ی شما در مرکز توجه قرار می گیرد.برای این کار باید دیافراگم بزرگ(عدد کوچک) برای ایجاد عمق میدان کوچک،انتخاب شود.
در عکاسی ماکرو،در اغلب موارد دیافراگم بزرگتر،برای جلب همه ی توجه به ناحیه دلخواه و محو شدن سایر نقاط، مورد استفاده قرار می گیرد.
امیدوارم این مقاله راجع به دیافرگم برای شما مفید باشد.

مترجم:فراز مهرآیین
نویسنده مقاله عکاسی:
Darren Rowse

Cheeko 795
تاپ ترین خبر
تیم تحریریه
parsismag@gmail.com

معرفی هنرمندان ،سایت های کاربردی ،اطلاعات و فناوری و همه چی در مجله هنری چیکو

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

تبلیغات در مجله های چیکو